VII. ÇUKUROVA BİYOTEKNOLOJİ GÜNLERİ (2019)

VII. ÇUKUROVA BİYOTEKNOLOJİ GÜNLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
(Haberlink:https://habermerkezi.cu.edu.tr/haber-detay/1761/7-cukurova-biyoteknoloji-gunleri-cukurova-universitesi-nde-duzenlendi)
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından “7. Çukurova Biyoteknoloji Günleri” düzenlendi. Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, Çukurova Üniversitesi dışında 17 farklı Üniversite, 6 kamu kuruluşu ve 6 özel sektör olmak üzere 235 katılımcıya ev sahipliği yaparak katılımcıların biyoteknoloji alanında uzman konuklarla buluşmasını sağladı.

 ÇÜ Akif Kansu Konferans Salonu’nda bu yıl yedincisi düzenlenen “Çukurova Biyoteknoloji Günleri” etkinliğine ÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Bülent Torun, Merkez Müdürü Prof. Dr. Yıldız Aka Kaçar, Adana Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Çağrı Ün, akademisyenlerle öğrenciler katıldı.

 “2018 Yılında Özel Sektör Dâhil Yaklaşık 60 Projeye Destek Verdik.”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından merkezin tanıtım videosunun izlenmesiyle devam eden programın açılış konuşmasını Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yıldız Aka Kaçar yaptı. Prof. Dr. Yıldız Aka Kaçar, iklim değişikliği, gıda güvenliği, çevresel bozulma gibi küresel sorunların gittikçe arttığı bir dünyada yaşadığımızı ifade ederek hızla artan dünya nüfusu için uygun gıda su barınma gibi temel ihtiyaçların çevreyi olumsuz etkilemeden karşılanmasının bilimsel araştırmaların ve araştırıcıların öncelikleri arasında geldiğini söyledi.

Merkez hakkında bilgiler aktaran Prof. Dr. Kaçar, merkezde halen biri uluslararası olmak üzere TÜBİTAK, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB, üniversitelerin bilimsel araştırma projeleri kaynaklı çok sayıda proje yürütüldüğüne değinerek 2018 yılında özel sektör dâhil yaklaşık 60 projeye destek verdiklerini ifade etti. Merkezin tüm üniversitelerdeki araştırmacı ve öğrencilerine ayrıca Türkiye’nin dört bir yanından burada çalışmak isteyecek araştırmacı, özel sektör çalışanlarına sonuna kadar kapılarının açık olduğunu belirten Prof. Dr. Kaçar, merkezin ar-ge ve özel hizmet çalışmalarının yanı sıra yaşam boyu öğrenme felsefesi gereğince eğitim hizmetleri konusunda da üstüne düşen görevleri yerine getirdiğini söyledi.

 
       
 
   

 

   

 

  

 

     

 

    

 

   

 

FOTOĞRAFLARIN DEVAMI İÇİN FACEBOOK SAYFAMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.